Поняття, завдання і предмет криміналістичної методики
Розслідування злочину — це специфічна пізнавальна, організаційно-тактична і процесуальна діяльність, обумовлена особливостями збирання і представлення доказової інформації, необхідної для встановлення події злочину і осіб, що його вчинили. Ці загальні особливості розслідування доповнюються характерною специфікою для окремих груп і видів злочинів.
Злочин, як і будь-яке явище об’єктивної діяльності, є індивідуальним і неповторним. Його розслідування відрізняється індивідуальними специфічними рисами. Разом з тим у кожному злочині, способах його вчинення зустрічаються повторювані ознаки, що служать основою для визначення і розробки типових прийомів розслідування як у цілому, так і стосовно окремих видів злочинів.
Методика є заключною частиною науки криміналістики, що розробляє теоретичні засади і практичні рекомендації, як найбільш ефективно використовувати процесуальні засоби, тактичні і технічні прийоми для розслідування злочинів. У методиці знаходять практичне втілення криміналістична техніка і криміналістична тактика, образно кажучи, методика — це сплав технічних засобів і тактичних прийомів збирання, представлення, дослідження, оцінки і використання доказів з метою вирішення завдань припинення, розкриття і попередження злочинів.
Криміналістична методика — це завершальний розділ науки криміналістики, який являє собою систему наукових положень (закономірностей, принципів) /розроблених на їх основі практичних рекомендацій (алгоритмів, програм), що забезпечують оптимальну організацію розслідування і попередження окремих видів злочинів.
У криміналістичній методиці здійснюється практична реалізація положень криміналістичної техніки і тактики, оскільки поза реальними умовами розслідування стосовно особливостей конкретного виду злочинів немає їх застосування і використання. Немає допиту взагалі, а є допит конкретних категорій осіб (свідків, потерпілих, підозрюваних) стосовно специфічних умов їх ролі, зацікавленості тощо у рамках обставин різних злочинів. Розробка криміналістичної характеристики окремих злочинів має на меті заповнення даної прогалини.
Рекомендації з методики розслідування не можуть розглядатися як просте поєднання положень криміналістичної техніки і тактики. Вони являють собою якісно новий засіб вирішення практичних завдань розслідування, що виник за рахунок осмислення і пристосування загальних положень і закономірностей до конкретних особливостей виявлення, збирання, оцінки і використання доказової інформації стосовно різних видів джерел інформації.
Здійснювана в останні роки розробка наукових засад криміналістичної методики базується на узагальненнях окремих методик розслідування, що сприяє конкретизації, виділенню загального із окремого, а також конкретних особливостей, властивих кожному виду злочинів. Теоретична розробка проблем класифікації злочинів, їх криміналістичних характеристик, тактичних засобів організації, алгоритмізації розслідування і розкриття злочинів тощо створює необхідні передумови для побудови окремих методичних рекомендацій та їх систем окремих методик, наприклад, розслідування вбивств, учинених найманими особами, викрадень людей і захоплення заручників з метою викупу, розслідування злочинів у сфері економіки тощо.
Завдання методики розслідування випливають із загальних завдань кримінального судочинства, сформульованих у Конституції України і підзаконних актах, згідно з якими охорона прав і законних інтересів громадян, швидке і повне розкриття злочинів, охорона державної безпеки і суверенітету України утворюють загальні завдання юридичних наук.
Таким чином, методика — це цілісний розділ криміналістики, що вивчає: досвід і механізм вчинення злочинів; практику їх розслідування; основи організації і управління розслідуванням; криміналістичні рекомендації, системи тактичних і технічних засобів, способів і прийомів ефективного розкриття, розслідування і попередження злочинів, що утворюють)’ сукупності предмет перетворюючої діяльності.