Методика в найширшому значенні являє собою координовану діяльність державних правоохоронних структур, що ведуть боротьбу зі злочинністю. Однією з її складових є діяльність уповноважених осіб органів дізнання і прокуратури на досудовому слідстві по розслідуванню злочинів. Це слідча, оперативна і розвідувальна діяльність. Вона має загальну елементну структуру будь-якої людської діяльності, в якій суб’єкт справляє вплив на навколишнє середовище, внаслідок чого його об’єкти (предмети, люди) взаємодіють один з одним і речами, утворюють в зовнішньому світі зміни — сліди в криміналістичному розумінні.
Вчинення злочину і його розслідування — структурно однакові діяльні процедури. Вони розрізняються за сутністю цілей: у першому випадку суб’єкт впливає і взаємодіє з матеріальним середовищем у протиправних особистих ситуаціях мета суб’єкта: виявлення ознак протиправної взаємодії, а в другому — пізнає факти протиправних дій і виявляє осіб, що їх вчинили; встановлює факти порушення правопорядку і прав громадян, доказує вину обвинуваченого.
У такому контексті структура криміналістичної методики може бути представлена як структура специфічної діяльності — методики розслідування злочинів, що є закономірним і об’єктивним, оскільки вона адекватна структурі пізнавальної діяльності взагалі, яка відрізняється від криміналістичної тим, що вирішує лише окремі криміналістичні завдання розслідування, хоча діяльність слідчого не обмежується тільки цим.
Слідчому доводиться вирішувати кримінально-правові, процесуально-правові, адміністративно-правові та інші завдання, що не входять у предмет криміналістики і не вивчаються в її курсі.
Тому запропонована структура — це елементна структура окремої криміналістичної методики, її елементи своїм змістом відображають специфіку розслідування як процес пізнавальної діяльності, заснованої на категоріях матеріалістичної діалектики і законах формальної логіки.
Наведена чотиричленна елементна структура, на нашу думку, вигідно відрізняється від окремих методик, що зустрічаються в літературі, однак ця структура в науці криміналістиці майже не розроблялася, змісти елементів не розкрито, не досліджені кореляційні зв’язки між ними. Основний акцент робиться на криміналістичну характеристику, що не можна визнати обґрунтованим. Звернемося до сучасного розуміння структури методики як заключної частини науки криміналістики.
СУБ’ЄКТ | ЗАСОБИ | ПРЕДМЕТ | ПРОДУКТ | |||||
— Орган дізнання — Слідчий прокурор начальник слідчого підрозділу- Суд | — Слідчі дії — Оперативні заходи, організаційні дії -Криміналістична, оперативна, спеціальна техніка — Криміналістична тактика — Нетрадиційні засоби | Злочин: матеріальні і ідеальні сліди — Злочинці особи. Причинне пов’язані з подією злочину (потерпілі, свідки) | — Розкритий, припинений злочин — Відновлене право громад — Відновлени правопорядок -Покараний винний | |||||
Криміналістична методика як розділ науки складається з двох частин: загальних положень-принципів і окремих методик розслідування.
Перша частина включає: 1) дані вивчення загальних закономірностей організації і проведення розслідування; 2) понятійний апарат цього розділу науки; 3) завдання і принципи криміналістичної; 4) проблемні питання розвитку методики, характеристику структури окремих методик розслідування тощо. Загальні положення відображають і забезпечують системність складових окремих методик розслідування, їх наукову обґрунтованість і взаємозв’язок.
Друга частина розділу включає окремі методики розслідування окремих видів злочинів, розроблювані відповідно до потреб практики на основі загальних положень криміналістичної методики. Головним у цій процедурі є: встановлення виду і характеру відносин, які складаються між елементами структури злочинної діяльності, що створює пізнавальні проблеми і ставить розумові завдання, котрі спонукають слідчого використовувати ситуаційний метод пізнання, тобто аналізувати слідчі ситуації і проектувати тактичні операції для їх вирішення.
Окрема методика включає найбільш типові версії та особливості планування, розслідування конкретних видів злочинів. Для кожного виду злочинів характерні не тільки особливості їх вчинення, причини й умови, що сприяють їх вчиненню. Тому завданням окремих методик є вивчення відображення особливостей і збирання інформації про обставини, шо сприяли вчиненню злочинів конкретного виду, і характеристика профілактичної діяльності слідчого.
Спробу визначення єдиної структури окремих методик не слід змішувати з пошуками єдиної схеми розслідування, що мали місце в минулому, оскільки останнє означало нівелювання індивідуального, а встановлення єдиної структури ставить за мету вичленовування найбільш істотних для розробки і вдосконалення структури елементів окремих методик.
Щодо структури немає єдиної думки, однак більшість вітчизняних криміналістів — В.П. Бахін, В.І. Гончаренко, М.І. Клименко, В.К. Лисиченко, В.Ю. Шепітько, а також зарубіжних — Т.В. Аверьянова, Р.С. Бєлкін, О.В. Дулов, В.Я. Колдін, В.О. Образцов, М.О. Селіванов, Н.П. Яблоков — у структурі окремої методики називають такі елементи:
криміналістичну характеристику відповідного виду злочинів;
перелік обставин, що підлягають встановленню;
особливості порушення кримінальної справи;
перелік первинних слідчих дій і оперативно-розшукових заходів досудового слідства;
характер наступних слідчих дій досудового слідства;
виявлення обставин, що сприяють вчиненню злочинів, і визначення заходів для їх усунення.
Стосовно окремих методик, що формуються на основі особливостей «слідчої картини» у широкому її значенні, учинення злочинів особливе місце здобуває часовий фактор, встановлення шкали події злочину — діяльності злочинця в часі; потерпілого і свідків уданий момент. Так, при розслідуванні злочинів минулих років або «затягнутих» провадженням особливого значення набуває тактика повторного слідства. Тут відбувається не стільки перевірка вербальних і матеріальних джерел інформації, скільки встановлення надійності збереження відображеної в минулих джерелах інформації, що збереглася в сьогоденні.
Тому проблеми відновлення забутого новими психотехнологіями1 (гіпнопедія, психоаналіз) дедалі більше привертають увагу слідчих, однак у криміналістиці і судовій психології ці проблеми ше не були серйозно досліджені.
Нового звучання в методиці одержують технології прямого і непрямого відновлення за допомогою технічних засобів слідів пам’яті, тобто інформації, що зберігається, але втрачена потерпілим у зв’язку з подією злочину та об’єктивними його наслідками.