Принцип — це основне начало, вихідне положення якої-небудь теорії, вчення; керівна ідея, основне правило діяльності. Нарешті, принцип — це внутрішнє переконання, погляд суб’єкта на речі, що визначає норму його поведінки’. Звідси принципи е методологічними категоріями, що лежать в основі технологій по застосуванню теоретичних концепцій і методів пізнання в різних сферах практичної діяльності. Криміналістична методика не є винятком і становить різновид спеціального пізнання, споріднений з діалектичним.
Криміналістична методика в практичному плані — це система впорядкованих слідчих дій, організаційних і оперативно-розшукових заходів, орієнтованих на розкриття, розслідування і попередження конкретного виду злочину. Як і будь-яка система, методика будується відповідно до певних принципів, тобто наукових засад. Такими організаційними засадами — принципами є:
1. Законність, тобто вся діяльність по розслідуванню і профілактиці злочинів на досудовому і судовому слідстві повинна будуватися на законодавчій базі правової держави Україна і відбуватися в суворих рамках її правового поля.
2.Науковість і спроможність методів і засобів діяльності, тобто їх фактична відповідність сучасному рівню розвитку науки і техніки.
Пізнання фактів минулого на основі збереженої інформації в сьогоденні, її логічного, семантичного і психологічного аналізу.
Безперервність версіювання, планування і наукової організації праці суб’єктів досудового і судового слідства.
5.Ситуаційність і етапність діяльності суб’єктів досудового і судового слідства — «ситуація • проблема • тактичне рішення • нове знання • нова ситуація тощо »
6.Технізація та інформатизація досудового і судового слідства відповідно до законів України «Про національну програму інформатизації» і «Про національну Концепцію програми інформатизації».
Максимальна наочність і очевидність представлення джерел доказів відображуваних чи сигналів (ознак) інформації на досудовому і судовому слідстві.
Комплексність використання сил і засобів слідчих, оперативно-розшукових і спеціальних підрозділів для забезпечення повноти і швидкості припинення, розкриття і профілактики злочинів.
Названі принципи становлять методологічні категорії, загальні положення, що служать об’єктивно-закономірними засадами конструювання теоретичних засад криміналістичної методики як розділу науки криміналістики і окремих методик розслідування окремих видів злочинів, що утворюють її особливу частину. Тому вони названі принципами. В даний час багато учених-криміналістів ототожнюють поняття «загальні положення» і «принципи» у методиці. Це близькі поняття, але нерівноцінні за змістом.
Положення — це місцезнаходження чогось у просторі, стан, обставини; сукупність; звід правил, сформульована думка, нарешті — розпорядок1. Справді, принципи іноді інтерпретують як положення, але не більше. В етимологічному аспекті принцип — це загальна категорія для якогось процесу діяльності, що межує або є природною закономірністю, притаманною великому класу явищ, яким є методика розслідування злочинів узагалі. Звідси вступні знання в методику розслідування правильніше називати не «загальні положення», а «принципи методики».